Підготовка до ЗНО
Іван Багряний “Тигролови” аналіз (паспорт твору)
Автор – Іван Багряний (Лозов’яга)
Перша назва роману: “Звіролови” – написано за 14 днів.
Рік написання: 1944
Літературний рід: епос
Жанр: пригодницький роман
Напрям: модернізм.
Течія: неореалізм, неоромантизм.
Тема твору “Тигролови”: зображення трагічної долі людини-особистості в радянському тоталітарному режимі.
Ідея “Тигролови”: перемога добра над злом; за будь-яких обставин потрібно залишатися Людиною.
Головна думка: треба завжди бути людиною
Провідний мотив – «протистояння добра й зла», «сильна людина», «велика сила кохання», «антилюдяна сутність радянської системи».
Час та місце подій: 30-ті рр. XX ст. Україна — потяг до Сибіру — Сибір — тайга — поселення Зеленого Клину — Хабаровськ — Маньчжурія.
Головні герої твору “Тигролови”:
Григорій Многогрішний – молодий український інженер-авіатор, нащадок гетьмана Дем’яна Многогрішного (1668-1672), який був засланий до Сибіру на 25 років. Життєвий принцип Многогрішного – “Ліпше вмирати біжучи, ніж жити гниючи”
родина Сірків – батьки Денис Сірко ба Сірчиха: їх діти Гриць (сміливий, справжній спадкоємець козацького духу) та Наталка (кохана Григорія, чесна, смілива, віддана в коханні, вихована в кращих українських традиціях),
майор НКВС Медвин – «полює» на Григорія, утілення сатанинської сутності сталінського режиму
родина Морозів;
Фійона — жінка легкої поведінки, коханка Медвина;
Проблематика роману «Тигролови»
боротьба добра й зла,
морального вибору;
збереження людяності та виживання в умовах жорсткого тероору
справедливості та кари
волі до життя і цілеспямованості
стосунків людини і природи
родинних взаємин і кохання
вічності вікових традицій.
“Тигролови” символи
потяг-дракон (символ тоталітаризму);
тигр (символ володаря, сили, незламності людського духу).
білена глиняна хата (символ України в тайзі);
потяг-експрес (символ «забезпеченого» нового життя більшовицької верхівки);
Символіка назви роману “Тигролови”
Родина Сірків полює на тигрів.
Тигр – символ тайги.
В умовах тоталітарного режиму людина полює на людину.
“Тигролови” образи
людей: головні герої та українці-переселенці, представники корінного населення Хабаровського краю;
природи: тайга, Байкал, Амур; уссурійський тигр, ведмідь, олені, коні; собака Сірків Заливай;
предметів і явищ: предмети українського побуту; ніж, рушниця, потяг, записка, пантування на оленів, утеча.
Сюжет “Тигролови”
Сюжетні лінії:
Пригодницька (життя Григорія Многогрішного);
Сталінські репресії (уривчаста).
Сюжетна канва роману побудована навколо двох постатей — Григорія Многогрішного і майора НКВС Медвина. Їх двобій — це боротьба Людини із світом пітьми і пекла. Автор, як очевидець, змальовує страшні картини знущання над людьми, приниження їх людської гідності, насильства, приреченості на забуття в пеклі концтаборів.
Юнак тікає з ешелону смерті — і в сотень інших арештантів піднімається дух, з’являється надія хоч не на порятунок, а на помсту своїм мучителям. Блукає в нетрях у пошуках порятунку й безпечного місця — і рятує дівчину-мисливця від розлюченої ведмедиці, хоча сам був на межі смерті від фізичного виснаження. Користується гостинністю українського роду Сірків із Зеленого Клину — і стає їм за сина та брата, партнера у полюванні. Закохується в Наталку, страждає, але приховує свої почуття, щоб не наражати дівчину на небезпеку, — і дає їй врешті-решт омріяне щастя взаємної любові.
Чому «Тигролови» пригодницький роман?
персонажі розділені на позитивних і негативних;
захоплюючий сюжет;
мисливські пригоди;
кохання до дівчини, яка зросла в умовах дикої природи;
happy end — щасливий кінець.
“Тигролови” композиція
2 частини, разом 12 розділів.
ЧАСТИНА 1. Розділ 1: із пекельної країни людоловів у Сибір мчить потяг-дракон — паровоз «Й. С.» (Йосип Сталін), а позаду — такий же «Ф. Д.» (Фелікс Дзержинський) — на кожній зупинці перевіряють чи є Многогрішний — на 15 день земля обірвалася перед океаном — Многогрішний зник — майор Медвин згадав слова Григорія «Ліпше вмирати біжучи, ніж жити гниючи!» — у всі кінці відправляють телеграму про розшук гордого нащадка першого каторжанина Сибіру, про правнука гетьмана Дем’яна Многогрішного: «юнак 25 літ, русявий, атлет, авіатор».
Розділ 2: по тайзі тією ж дорогою їде інший експрес — «Тихоокеанський експрес нумер 1», у якому знаходиться цвіт робітничо-селянської імперії — всі говорять про дослідника Арсеньєва, який описує красу уссурійської тайги, женьшеню й тигрів — мешканці потяга бачать місцевих жителів (червоношкірих бурятів, гордих бронзових якутів, тунгусів, китайців) — якийсь професор розповідає про перших каторжників Сибіру, політичних засланців (про бунтаря й «ізмєнніка» малоросійського гетьмана Дем’яна Многогрішного) — потім пасажири бачать сотні бамлагівців-в’язнів — в одному вагоні лише кілька людей, один із яких Медвин — майор згадує, як катував Многогрішного, каже що тепер боїться жити, бо прокльони Григорія «отруїли йому життя».
Розділ 3: Многогрішний пробирається по чужій чотириярусній тайзі — безсилий, голодний, у нього гарячка — випадково рятує Наталку Сірко.
Розділ 4 Григорій прокидається після 5 днів гарячки й не розуміє, де він, так як все навколо, нагадує Батьківщину — з’ясовується, що Григорій опинився в родині українців-переселенців до Зеленого Клину — Григорій знайомиться з родиною Сірків, запевняє, що він чесна людина — мати розповіда, як 1887 року вони переїхали сюди, бо за радянської влади все погіршилось.
Розділ 5: Григорій зближується з Сірками — разом вони відправляються полювати.
Розділ 6: Сірки живуть у лісах — випадково зустрічають родину українців Морозів, з якими товаришують, розказують один одному останні новини — старий Мороз каже, що НКВД вже розкуркулює й старовірів — Сіркм прощаються з Морозами, продовжують полювати — Григорій розповідає, що він авіаконструктор.
ЧАСТИНА 2. Розділ 7: над тайгою у пошуках втікача літають літаки — до Сірків прийшов тунгус Пятро Дядоров, кращий мисливець, який одружився з красунею росіянкою із старовірів Фійоною – Пятро розповів, що Фійона зрадила йому з великим начальником — Григорій закохався в Наталку — разом із Григорієм вона йде здавати товар у гирло Мухені Сірковому знайомому Мокієнкові — Григорій дізнався, що він у розшуку.
Розділ 8: описується краса природи та кохання молодих людей.
Розділ 9: полюють на тигра — Григорій заблукав — Наталка за домогою собаки Заливая знаходить коханого — вони вперше цілуються — свято Різдво — Григорій хоче зробити зухвалий рейд до Хабаровська, хоча це небезпечно.
Розділ 10: Григорій і Грицько відправляються здати хутро, поновити контракти, купити боєприпасів та отримати дозвіл на зброю — зустріч зі знайомим мандзи Кім-Гі-Суна — хлопці сідають в експрес, який везе дрова та ліс — справи по Хабаровську — зістрічаються із Василем Потаюком, щоб зареєструвати зброю — Грицько йде в НКВД для реєстрації зброї, його питають про чужинців у тайзі — хлопці йдуть в ресторан, де бачать дівчат («зневажений цвіт нації») — за Григорієм стежать— Григорій розуміє, що це не приведе до хорошого.
Розділ 11: Сірки полюють на тигрів — бачать на снігу написано: «Фійона Медвину привіт передавала» — Григорій біля намету бачить недопалок дорогої сигарети, які купить Медвин — Григорій догнав Медвина й убив, пише на снігу: «Судив і присуд виконав я — Григорій Многогрішний, а за що — цей пес сам знає».
Розділ 12: Наталка все побачила — вирішено тікати — Григорій попрощається із Сірками — батьки дають благасловення Григорію та Наталці — на Н-ській заставі на Маньчжурськім кордоні, біля станиці Пашкове переходять кордон — старим Сіркам Заливай приносить послання: «Живі. Здорові. Обіймаємо всіх. Цілуємо. Вже перейшли до тітки!» — на 5 день пес Заливай зник, побіг їх шукати — «сміливі завжди мають щастя».
Джерело: https://dovidka.biz.ua/analiz-tigrolovi
Коментарі
Дописати коментар